Simptomi

Ir vairākas asins recēšanas traucējumu diagnozes un katrai no tām var būt dažādas smaguma pakāpes un izpausmes. Tāpēc ir svarīgi pie aizdomām par asins recēšanas traucējumiem noskaidrot precīzu diagnozi, jo no tās būs atkarīga ārstēšana. Ja jums ir aizdomas, ka Jums ir asins recēšanas traucējumi, lūdziet savam ģimenes ārstam nosūtījumu pie hematologa un veiciet nepieciešamās analīzes diagnozes apstiprināšanai.

Kas ir kritiskas un klīniski nozīmīgas asiņošanas? 

Starptautiskās Trombozes un Hemostāzes biedrība (ISTH) apkopojusi pazīmes, kas liecina par nozīmīgu asiņošanu. Atver un izdrukā šeit: ISTH ASIŅOŠANAS SIMPTOMI

Kā novērtēt asiņošanu apmēru?

Izmantojiet ISTH publicēto BAT – Bleeding Assessment Tool – Asiņošanas novērtēšanas rīku, kas iztulkots latviski! Atver unizdrukā šeit: ISTH ASIŅOŠANAS NOVĒRTĒŠANAS RĪKS

Asins recēšanas traucējumu simptomi ir:

  • Pastiprināta/bieža zilumu veidošanās, zilumi rodas bez iemesla
  • Neizskaidrojama/bieža asiņošana no deguna
  • Asiņošana locītavās, muskuļos un mīkstajos audos
  • Ilga asiņošana pēc nelieliem iegriezumiem, asins paraugu nodošanas vai vakcinācijas
  • Ilga asiņošana pēc nelielām operācijām vai stomatoloģiskām procedūrām
  • Ilga vai pastiprināta asiņošana pēc ķirurģiskām operācijām, dzemdībām, pēcdzemdību laikā
  • Pagarinātas un stipras menstruācijas (menorāģija)
  • Jaundzimušajiem – pastiprināta asiņošana no nabas saites

Par smaganu asiņošanu domas dalās – atsevišķi eksperti uzskata, ka veselas smaganas neasiņo. Ja asiņo smaganas, jādodas pie stomatologa ārstēt citas saslimšanas. Taču pacienti bieži min smaganu asiņošanu kā vienu no simptomiem. Atkārtotas asiņošanas locītavās sagrauj to iekšējo pārklājumu un rodas artropātija, kas veicina jaunas asiņošanas un nodara lielas sāpes. Spontānas asiņošanas var rasties arī iekšējos orgānos un centrālajā nervu sistēmā – tie ir bīstami stāvokļi, ar kuriem nekavējoties jāmeklē medicīniskā palīdzība! Ar atbilstošu ārstēšanu slimības norisi un ietekmi var kontrolēt, tādējādi nodrošinot maksimāli augstu dzīves kvalitāti.

Atkarībā no slimības veida un smaguma pakāpes, ārstēšana atšķiras. Dažiem asins recēšanas traucējumiem ir pieejami recēšanas faktoru koncentrāti, ko lieto profilaktiski vai pēc vajadzības mājās, lai novērstu vai apturētu asiņošanas. Citām slimībām ir pieejami citi produkti, ko var lietot mājās vai slimnīcā. Latvijā no valsts budžeta tiek nodrošināta ārstēšana mājās cilvēkiem ar hemofiliju A (VIII faktora deficītu), hemofiliju B (IX faktora deficītu), VII faktora deficītu, I tipa Villebranda slimību. Medikamenti jālieto saskaņā ar ārsta hematologa norādījumiem.

Ne visiem pacientiem ir nepieciešama ārstēšana ikdienā, bet svarīgi to nodrošināt kritiskās situācijās (pie operācijām, traumām, dzemdībās, u.c.). To izlemj ārsts hematologs atbilstoši starptautiskām vadlīnijām un klīniskai pieredzei.

Īpaši MEITENĒM UN SIEVIETĒM! Mēs zinām, cik grūti ir saprast, vai Jūsu mēnešreizes ir normālas vai tomēr kaut kas nav kā vajag. Visticamāk, ja asiņošanas problēmas Jūsu ģimenē ir paaudzēm ilgi, citas ģimenes sievietes nevarēs pateikt, ka jāmeklē palīdzība. Ir arī grūti paskaidrot ginekologam savas aizdomas, ka kaut kas nav kā vajag – šķiet, ka par daudz asiņu, pārāk ilgi un daudz asiņo, ir recekļi – bet vai uztraukumam ir pamats? vai es pārspīlēju? Tāpēc esam iztulkojuši zinātniski apstiprinātu un starptautiski plaši izmantotu menstruāciju novērtēšanas skalu: PBACPictural Bleeding Assessment Tool – vizuālo asiņošanas novērtēšanas rīku, kas palīdzēs katru mēnesi sekot līdzi menstruāciju plūsmai, atzīmējot to tabulā. Atver un izdrukā šeit: PBAC – MENSTRUĀLĀS ASIŅOŠANAS NOVĒRTĒŠANAS RĪKS

Padomi deguna asiņošanas novēršanai: šeit.

Nepieciešams veikt veikt asins recēšanas traucējumu diagnostiku arī tādos gadījumos, ja ikdienā uzskaitīto simptomu Jums nav, bet asinis nerec kādam tuvam radiniekam. Atsevišķos gadījumos asiņošana var neizpausties, bet asins recēšanas traucējumu gēns noslēpies Jūsu ģenētiskajā kodā un var tikt nodots nākamām paaudzēm.

SVARĪGI! Daži asins recēšanas traucējumi, piemēram, hemofilija, var tikt mantoti ģenētiski vai iegūti dzīves laikā. Asiņošanas var rasties arī citu slimību ietekmē, piemēram, ja ir anēmija, aknu ciroze, HIV, leikēmija vai K vitamīna deficīts. Asiņošana var rasties arī no atsevišķu medikamentu, kas sašķidrina asinis, lietošanas, tajā skaitā no aspirīna, heparīna un varfarīna lietošanas. Precīzu diagnozi var uzstādīt ārsts hematologs, izmantojot laboratoriju testus un/vai ģenētiskās analīzes.