Kas ir zobu higiēna?
Zobu higiēna ir procedūra, kuras laikā tiek noņemts aplikums, pigments un zobakmens, ko mājas apstākļos nav iespējams pilnībā notīrīt. Zobu higiēnists ir veselības aprūpes darbinieks, kas darbojas komandā ar zobārstu. Vizīte parasti ilgst pus stundu līdz stundu, kurā zobu higiēnists veic divus svarīgus uzdevumus:
- pirmais: ar speciālu instrumentu palīdzību notīra zobus no visa liekā (zobakmens, bakteriālā aplikuma un pigmenta);
- otrs: piemeklē konkrētajam cilvēkam nepieciešamos kopšanas līdzekļus un apmāca korektā zobu tīrīšanā.
Kad jādodas pie higiēnista?
Pirmā vizīte ir nepieciešamas gada vecumā, lai informētu vecākus par zobu kopšanas vajadzībām un tehnikām, kā arī par diētas milzīgo nozīmi. Zobu higiēnista apmeklējuma intervālu nosaka speciālists un tas ir atkarīgs no cilvēka iemaņām iztīrīt zobus un zobu, smaganu veselības un vai pacients izpilda zobu higiēnista norādījumus.
Bērniem:
- Zobārstniecības pakalpojumi no valsts budžeta līdzekļiem pilnā apjomā tiek apmaksāti bērniem līdz 18 gadu vecumam.
- Zobu higiēnista pakalpojumi bērniem no 2 līdz 18 gadu vecumam tiek apmaksāti reizi gadā, bet divas reizes gadā – 7, 11 un 12 gadu vecumā.
- Bērniem līdz 18 gadu vecumam apmaksā pirmreizēju ortodontisko konsultāciju, bet personām iedzimtu sejas–žokļu šķeltņu gadījumos apmaksā ortodontisko ārstēšanu vecumā līdz 22 gadiem.
Jebkuram pieaugušajam zobu higiēnu rekomendē veikt reizi pus gadā, ja tiek ārstētas smaganu slimības – reizi trijos mēnešos, atsevišķos gadījumos – pie higiēnista var iet reizi gadā. Katrs gadījums ir individuāls un par speciālista apmeklējumu biežumu Jūs varat vienoties ar savu speciālistu!
Kapēc cilvēkiem ar asins recēšanas traucējumiem zobu kopšanai jāpievērš īpaša vērība?
Personīgā higiēna, arī mutes dobuma higiēna, ir svarīga ikvienam. Liela vērība jāpievērš zobu higiēnai, lai novērstu kariesu un problēmas ar smaganām, lai izvairītos no stomatoloģiskām operācijām, jo tās saistās ar paaugstinātu asiņošanas risku. Arī cilvēkiem ar asins recēšanas traucējumiem vajadzētu:
- 2 reizes dienā tīrīt zobus,
- Regulāri tīrīt tos ar zobu diegu,
- Izmantot zobu pastu, kas satur fluorīdu,
- Regulāri pārbaudīties pie ārsta.
Zobu kopšana ir tieši tāda pati kā jebkuram cilvēkam! Neviena saslimšana nav par iemeslu to darīt sliktāk, “maigāk” vai mazāk.
Kāpēc asiņo smaganas?
Veselas smaganas neasiņo, arī cilvēkiem ar asins recēšanas traucējumiem! Smaganu asiņošanu visbiežāk izraisa iekaisums, kas rodas no aplikuma un zobakmens.
- Zobu aplikums ir mīksta, lipīga masa, kas nogulsnējas gar smaganu malām pie zobu kakliņiem un zobu starpās. Zobu aplikums veidojas no ēdiena atliekām, mikrobu galaproduktiem, siekalām, kā arī no atsevišķiem produktiem, kam piemīt kaitīga iedarbība uz zobu emalju, arī nikotīna, tējas un kafijas nosēdumiem.
- Ar laiku siekalu ietekmē nenotīrīts mīkstais aplikums kļūst ciets un pārvēršas par zobakmeni. Zobakmens ir ciets, balts, dzeltenīgs, brūngans vai melns koaglomerāts. Zobakmens veidojas gan uz zobu redzamajām virsmām (visvieglāk var ieraudzīt uz apakšējo priekšzobu iekšējas virsmas pie smaganām), gan zem smaganām, kur to nevar redzēt. Par to parasti liecina slikta elpa un smaganu asiņošana.
- Zobakmens kalpo kā labvēlīga vide dažādām baktērijām un mikroorganismiem, kuri izraisa virkni mutes dobuma saslimšanu, piemēram, kariesu, gingivītu vai periodontītu. To ārstēšana ir diezgan nepatīkama un laikietilpīga. Zobakmens pamazām atslāņo smaganas un noārda kaulu, kurā turas zobi, kā rezultātā var zaudēt zobus. Vienīgā procedūra, kas palīdz cīnīties ar zobakmens uzkrāšanos, ir mutes dobuma higiēna.
Korekta zobu tīrīšana mājās katru dienu ļauj notīrīt aplikumu un tīrīšanas laikā tiek masētas un stiprinātas smaganas – tas novērš asiņošanu. Ar laiku smaganu asiņošana samazinās un pazūd pavisam. Izvairīšanās no zobu tīrīšanas tāpēc, ka asiņo smaganas, veicina smaganu asiņošanu. Sazinies ar savu higiēnistu un noskaidro, kā novērst aplikuma un zobakmens izraisīto asiņošanu un izārstēt savas smaganas, lai tās vairs neasiņotu!
Kā palīdzēt bērniem, kam šķiļas zobiņi, kas rada asiņošanu?
Maigi ar tīru pirkstu masēt pietūkušo smaganu. Dot košļāt atdzesētus speciālos zobu šķilšanos veicinošos riņķus. Tiem jābūt gludiem. Tā kā mutē ir apgrūtinoša recekļa veidošanas, jāvēro asiņošanas intensitāte. Ieilgušas asiņošanas gadījumā jāvēršas pie hematologa.
Zobu maiņas gadījumā, jāļauj zobiem izkrist dabīgā ceļā, jo iejaukšanās var izraisīt pastiprinātu asiņošanu. Zobu kustēšanās izraisītas asiņošanas gadījumā sakost tējas maisiņu, antifibrolitisko līdzekli. Dot ēst vēsu pārtiku, piemēram jogurtu.
Rūpīgi izlasi arī Ņūorleānas zobārstu skolas ieteikumus bērnu zobu kopšanai, kas pieejami latviešu valodā.
Kā pareizi kopt zobus?
Tev būs nepieciešams (1) zobu diegs vai floseris, (2) zobu pasta ar fluoru (Jūsu individuālajai situācijai atbilstošāko pastu noteiks zobārstniecības profesionālis), (3) zobu birste ar mīkstiem sariņiem (“soft”, “medium soft”), (4) korekta tehnika, par kuru vairāk uzzināsi mūsu sagatavotajā video vai pie sava zobu higiēnista.
Padomus mutes dobuma kopšanai cilvēkiem ar asins recēšanas traucējumiem dod Anda Mironova, Mg.paed. – zobu higiēniste RSU Stomatoloģijas institūta bērnu nodaļā un ARS zobārstniecībā, lektore RSU Zobu higiēnistu akadēmiskajā skolā.
Noskaties to šeit:
LHB (2021) video tapis ar Takeda, Roche, Octapharma, Sanofi Genzyme un NovoNordisk finansiālu atbalstu Hemofilijas dienas 2021 kampaņas ietvaros.
Zobu kopšanas shēma

Par zobu diegu
Šobrīd ir pieejami dažāda vieda zobu diegi, kas atvieglos zobu starpu iztīrīšanu – diegi no spolītes, flosseri, silikons vai gumijas zobu bakstāmie, starpzobu birstītes un irigatori.
Diega tehniskais lietojums (skaties arī video 30:38-35:35):
- Uz 3. pirkstiem uztin diegu;
- Nospriego, piefiksē pie viena zoba, apliecot ap to C burta veidā un rīvējošām kustībām iziet cauri kontaktpunktam;
- Ievada zobu diegu smaganu rievā starp zobu un smaganu – 2-3 mm tā ir vaļā. Pakustini augšup lejup pa rievu 1-2 reizes;
- Tad iznāk no smaganu rievas un ievada zobu diegu smaganu rievā blakus esošajam zobam.
Zobu starpas jāiztīra PIRMS zobu tīrīšanas!
Par zobu birsti
Izvēlies jebkuru zobu birsti, kāda Tev patīk, bet ar “soft” vai “medium soft” (mīkstiem) sariņiem. Cietās (“medium”, “hard”) zobu birstes var savainot smaganas un, nepareizi tīrot zobus, norīvēt to emalju – tas veicinās asiņošanu, smaganu problēmas un kariesa veidošanos. Izvēlies parastu vai elektronisku zobu birsti (“sonic”), vai parasto zobu birsti, kam kātā iebūvēts spiediena regulējošs mehānisms. Tavs zobu higiēnists ieteiks arī speciālās zobu birstes – ar vienu kūlīti vai citas, ja tāda Tev būs nepieciešama. Zobu birste jāmaina regulāri – ik pēc 3 mēnešiem vai ātrāk – tad, kad mainās sariņu novietojums vai tie sākuši spuroties.
Zobu birste pret zobiem jātur 45 grādu leņķī – tā vislabāk notīrīt aplikumu no zobu un smaganu virsmas. Zobu pasta jāliek uz sausas zobu birstes. Zobu birstes kustināšanas paņēmieni parādīti video no 11:54 minūtes.
Ar zobu birsti tīrīšanas beigās notīri arī mēli! Mēles tīrīšanai var izmantot arī speciālos skrāpīšus. Zobu birste pēc lietošanas kārtīgi jāizskalo.
Par bērnu zobu kopšanu
Bērniem zobiņi jātīra kopš tie izšķiļas. Video demonstrējam trīs paņēmienus, kā labāk turēt mazu bērnu, lai kārtīgi iztīrītu zobus un pieradinātu pie regulāras zobu tīrīšanas (no 27:09, 28:39 un 29:24 minūtes mūsu video).
Bērniem zobi jātīra tieši tik pat labi kā pieaugušajiem. Bērniem līdz 10 g.v. vecākiem zobu vēl jāpārtīra. Tehnika redzama šeit: “zobu pārtīrīšana”.
Rūpīgi izlasi arī Ņūorleānas zobārstu skolas ieteikumus bērnu zobu kopšanai, kas pieejami latviešu valodā.
Ko nedrīkst darīt cilvēkiem ar asins recēšanas traucējumiem?
Vienmēr brīdiniet ārstu, ka Jums nerec asinis! Jebkura kanāla tīrīšana vai zoba raušana jāsaskaņo ar hematologu, lai novērstu asiņošanas riskus. Reizēm nepieciešams profilaksei arī pirms stomatologa vai higiēnista apmeklējuma ievadīt medikamentus – arī tas jāsakaņo ar hematologu.
Kur meklēt palīdzību?
Izrunājiet ar hematologu, kā pareizi sagatavoties zobārsta vai higiēnista apmeklējumam – vai Jums dienā pirms procedūras nepieciešami specifiskie medikamenti, ko darīt, ja sākas asiņošana, kopīgi sakaņojiet zobārsta ieteikto ārstēšanas plānu, īpaši, ja nepieciešama zobu raušana, kanālu labošana, stomatoloģiskas operācijas, u.tml.
Piesakot vizīti pie zobārsta un higiēnista, jāinformē par savu situāciju, lai speciālists var sagatavoties gan morāli (noskaidrot, ja aizmirsies, kā rīkoties asiņošanas gadījumā, gan fiziski – sagatavot nepieciešamos medikamentus un citus palīglīdzekļus). Zobārstniecības profesionāliem jāzina:
- Hemofilijas veids (A vai B) vai cita diagnoze un smaguma pakāpe, lietotās zāles, hematologa kontaktinformācija
- Vai ir infekcijas slimības, piemēram, hepatīts; asins spiediena izmaiņas, locītavu endoprotēzes, venozās piekļuves katetrs.
Jebkurš sertificēts zobārsts un zobu higiēnists var sniegt nepieciešamos pakalpojumus arī cilvēkiem ar asins recēšanas traucējumiem. Piesakoties uz vizīti, brīdiniet speciālistu par savu asins reces traucējumu – hemofiliju, Villebranda slimību, retajiem faktoru deficītiem. Ja jūtiet, ka speciālists par to neko nav dzirdējis vai tieši pretēji, saka, ka tas neko nemaina, meklējiet kādu citu. Labāk būt piesardzīgam, nevis lieki riskēt!
Pieaugušie un bērni zobārsta un higiēnista pakalpojumus var saņemt Stomatoloģijas institūtā, Rīgā, Dzirciema ielā 20.
- Atceries, ka šeit bērniem ar invaliditātes statusu ir atsevišķa rinda un pakalpojumu klāsts. Nekautrējies un izmanto valsts piešķirtos atvieglojumus!
- Stomatoloģijas institūtā pacientiem tiek piedāvāta iespēja saņemt 75-80% atlaidi zobārstniecības pakalpojumiem pie Zobārstniecības studentiem – studenti pieredzējušu pasniedzēju uzraudzībā veiks nepieciešamos pakalpojumus!
Materiāls sagatavots 2021. gada oktobrī, izmantojot interviju ar Andu Mironovu un viņas ieteiktos materiālus, kā arī dažādas publikācijas un avotus internetā.
Latvijas Hemofilijas biedrība