Sievietēm

Sievietēm arī var nerecēt asinis! Hemofilija nav tikai vīriešu slimība! Villebranda slimība un retie asins recēšanas traucējumi vienlīdz bieži skar gan sievietes, gan vīriešus, taču sievietes no tiem biežāk cieš savas reproduktīvās funkcijas dēļ. Svarīgi slimību atpazīt, precīzi diagnosticēt un nodrošināt adekvātu medicīnisku palīdzību situācijās, kad tas nepieciešams (saites uz dažādām starptautiski atzītām vadlīnijām skatīt šeit zemāk).

Uzzini vairāk par asins recēšanas simptomiem šeit!

WFH_Annual_Global_Survey_Data_Disorders_Gender

Attēls: Pacientu ar asins recēšanas traucējumiem iedalījums pēc dzimuma. Sarkanais – vīrieši, zilais – sievietes, pelēkais – nav informācijas par dzimumu. Dati par 2017. gadu no 117 pasaules valstīm. Datu avots: Pasaules Hemofilijas federācija (WFH)

Jau pāris gadus starptautiski pieņemtā hemofilijas definīcija skan sekojoši:

Par hemofiliju A vai B sauc asins recēšanas traucējumus, ko raksturo zems attiecīgi VIII vai IX koagulācijas faktora līmenis asinīs, neatkarīgi no dzimuma. Smagu hemofiliju raksturo faktora līmenis <1%, vidēji smagu faktora līmenis no 1 līdz 5%, vieglu hemofiliju – faktora līmenis no 5 līdz 40%. Par simptomātiskām gēna nesējām sauc tās sievietes, kurām izpaužas asins recēšanas traucējumu simptomi, bet faktora līmenis asinīs ir no 40 līdz 60%.

Vienkārši sievietēm smaga hemofilija var būt vēl retāk kā vīriešiem, apmēram 1 no 10 000 pacientiem var būt sieviete, tāpēc par hemofiliju parasti runā kā par vīriešu slimību.  Sievietes ar asins recēšanas traucējumiem visā pasaulē joprojām saskaras ar ierobežotu aprūpi un situācijām, kurās neatzīst, ka viņa cieš no asins recēšanas traucējumiem un viņai nepieciešama adekvāta aprūpe. Netiek veikti faktora līmeņa mērījumi, netiek adekvāti izvērtēti sievietes asiņošanas simptomi, visu uzmanību pievēršot galvenokārt vīriešu problēmām. Klīniskās un psiholoģiskās problēmas, ar ko saskaras sievietes ar asins recēšanas traucējumiem, uzskaitītas šajā rakstā (2018), kur piedāvāti arī dažādi to risinājumi.

Kāpēc sievietēm ar asins recēšanas traucējumiem jāpievērš īpaša uzmanība? Jo sievietes ķermenis ir unikāls ar to, ka spēj radīt pēcnācējus. Un tieši ginekoloģiska rakstura problēmas mūs ietekmē ikdienā – sākot no pirmajām mēnešreizēm, neskaitāmiem jautājumiem par pēcnācējiem un dzemdībām, beidzot ar jautājumiem par ķirurģiskām operācijām un tamlīdzīgi.

Tā kā latviešu valodā pagaidām nav pieejamas klīniskās vadlīnijas par to, kā rīkoties šajās situācijās, aicinām iepazīties angliski ar starptautiski atzītu organizāciju vadlīnijām un ieteikumiem rīcībai dažādās situācijās, kas saistītas ar sieviešu ar asins recēšanas traucējumiem veselību.

Arī Pasaules Hemofilijas federācijas Hemofilijas aprūpes vadlīnijās (2012) vai Jaunajās Hemofilijas aprūpes vadlīnijās (2020) nav daudz informācijas par grūtniecību un dzemdībām, tāpēc aicinām atsaukties savos ārstēšanas lēmumos un izvēlēs uz citu nozīmīgu organizāciju ekspertu ieteikumus. Publikācijas (2019) no EHC organizētās Pirmās Sieviešu konferences šeit: SCIENDO. Pirmā Globālā sieviešu ar asins recēšanas traucējumiem konference notika 2020. gadā.

Savukārt 2021. gadā EAHAD (Eiropas Hemofilijas un līdzīgu slimību ārstu organizācija) prezentēja Sieviešu ar asins recēšanas traucējumiem principus (webinārs pieejams šeit).

Amerikas Hemofilijas organizācijas (NHF) Ārstu zinātniskās padomes sagatavotās vadlīnijas sieviešu aprūpei grūtniecības un dzemdību laikā pieejamas šeit: MASAC Guidelines for Perinatal Management of Women with Bleeding Disorders and Carriers of Hemophilia A and B (2017).

Lielbritānijas Hemofilijas centru ārstu organizācija (UKHCDO) un Karaliskā Dzemdību speciālistu un ginekologu koledža izdevusi vadlīnijas grūtniecības aprūpei iedzimtu asins recēšanas traucējumu gadījumā: Management of Inherited Bleeding Disorders in Pregnancy (2017).

Kanādas ginekoloģijas žurnālā publicēto rakstu: Gynaecological and Obstetric Management of Women With Inherited Bleeding Disorders (2005). Kanādas Hemofilijas biedrība savā mājas lapā sniedz padomus sievietēm ar recēšanas traucējumiem.

Pasaules Hemofilijas federācija savu informāciju par sievietēm un ar tām saistītajiem jautājumiem nav atjaunojusi kopš 2012. gada.

Ieteikumus sievietēm ar asins recēšanas traucējumiem savā mājas lapā publicējusi arī Īrijas Hemofilijas biedrība. Uz dažādiem aktuāliem jautājumiem Jums palīdzēs atrast atbildes Austrālijas Hemofilijas biedrības sagatavotais materiāls SIEVIETĒM. Un šeit prezentācija par un priekš pusaudzēm un sievietēm.

2021. gadā iznāca jaunas globālās vadlīnijas Villebranda slimības aprūpei. Un šeit var palasīt citu sieviešu jautājumus un ārstu atbildes attiecībā uz grūtniecību.

Lūdzam konsultēties ar ārstiem speciālistiem visos neskaidrajos jautājumos, kas attiecas uz Jūsu veselību. Jums palīdzēs hematologi, ģenētiķi, dzemdību speciālisti un citi.

Gadījumā, ja Jums nav pieejams pilns raksts, lūdzu sazināties ar LHB prezidenti, Baibu Ziemeli baiba@hemofilija.lv

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.