LHB regulāri seko līdzi publiski pieejamai statistikai par Kompensējamo zāļu saraksta izdevumiem asins recēšanas traucējumiem.
Pārskats par hemofilijas un citu asins recēšanas traucējumu ārstēšanu Latvijā 2010-2020
2017. gadā izdevumi kompensējamiem medikamentiem no budžeta sasniedza 3.35 miljonus EUR, bet 2018. gadā – 4.02 miljonus EUR. 2019. gada pirmajā pusē par medikamentiem asins recēšanas traucējumiem bija iztērēti 1.84 miljoni EUR.

Hemofilija A ir VIII faktora (FVIII) deficīts. To ārstē aizstājot trūkstošo faktoru. Koagulācijas faktoru mēra SV (starptautiskajās vienībās) vai IU (international units), 2018. gadā Latvijā no KZS apmaksāja 8.5 miljonus IU FVIII, no kuriem 39% bija rekombinētais faktors (mākslīgi ražots, nevis no cilvēka asins plazmas). Starptautiski hemofilijas ārstēšanu vērtē pēc patērētā koagulācijas faktora apjoma uz iedzīvotāju – 2018. gadā Latvijā hemofilijas A aprūpes līmenis bija 4.43 IU uz iedzīvotāju. Katrā Eiropas Savienības dalībvalstī ikgadējam VIII koagulācijas faktora patēriņam jābūt vismaz 4 starptautiskās vienības (IU) uz iedzīvotāju (nākotnē paralēli jāvāc arī dati par faktora patēriņu uz vienu pacientu ar smagu hemofiliju).

Hemofilija B ir IX faktora (FIX) deficīts. To ārstē aizstājot trūkstošo faktoru. Koagulācijas faktoru mēra SV (starptautiskajās vienībās) vai IU (international units), 2018. gadā Latvijā no KZS apmaksāja 0.97 miljonus IU FIX. Latvijā joprojām nav pieejami rekombinētie FIX koncentrāti. Starptautiski hemofilijas ārstēšanu vērtē pēc patērētā koagulācijas faktora apjoma uz iedzīvotāju – 2018. gadā Latvijā hemofilijas B aprūpes līmenis bija 0.49 IU uz iedzīvotāju. Minimālajam ikgadējam IX koagulācijas faktora patēriņam valstī jābūt 0.5 IU uz iedzīvotāju.

Vidējo koagulācijas faktoru patēriņa uz vienu iedzīvotāju dinamiku var redzēt šajā attēlā. Pateicoties neatlaidīgam LHB darbam statistikas vākšanā, pierādījumu iesniegšanā un pacientu interešu aizstāvībā, Latvijai ir izdevies sasniegt ES minimālo aprūpes līmeni hemofilijas aprūpē. Taču ar to nepietiek, lai nodrošinātu adekvātu ārstēšanu visiem pacientiem. Ir nepieciešams nodrošināt pacientus ar efektīviem, drošiem medikamentiem pietiekamā apjomā līdzīgi kā tas ir citās ES valstīs.

No KZS tiek nodrošināti arī citi medikamenti atbilstoši izrakstīšanas noteikumiem dažādām asins recēšanas traucējumu diagnozēm. Medikamentu izrakstīšanai jāatbilst starptautiskajām ārstēšanas vadlīnijām. Medikamenti jālieto saskaņā ar ārsta hematologa norādījumiem! Detalizētu statistikas pārskatu iespējams iegādāties.
Par izmaiņām KZS var uzzināt www.andrn9.sg-host.com.