Medikamenti

Dzīvībai svarīgos medikamentus Latvijā cilvēkiem ar iedzimtiem asins recēšanas traucējumiem apmaksā no valsts budžeta, atbildīgā iestāde – Nacionālais veselības dienests. Medikamenti ir iekļauti Kompensējamo zāļu saraksta A, B un C daļās, atsevišķos gadījumos pacienti medikamentus saņem Individuālās kompensācijas vai Reto slimību programmas ietvaros.

Šo kārtību regulē Ministru kabineta noteikumi nr. 899 no 31.10.2006. Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība.

Medikamenti, kas Latvijā asins recēšanas traucējumu ārstēšanai tiek apmaksāti no valsts līdzekļiem Kompensējamo zāļu saraksta ietvaros, uzskatīti šeit. Par jaunākajiem pētījumiem un medikamentu reģistrāciju Eiropā un citur, lasiet Eiropas Hemofilijas konsorcija apkopotajās regulārajās publikācijās par Jaunajām ārstēšanas iespējām, kas pieejamas arī latviski.

Kompensējamo zāļu saraksts nemitīgi mainās, tāpēc gadījumā, ja ārsta izrakstīto medikamentu nevarat saņemt vai radušās citas problēmas, nekavējoties sazinieties ar LHB! Sekojiet jaunumiem www.hemofilija.lv, lai uzzinātu par būtiskām izmaiņām KZS, kas attiecas uz asins recēšanas traucējumu ārstēšanu Latvijā. LHB arī gatavo KZS statistikas pārskatus, ko izmanto salīdzinājumiem par ārstēšanas līmeni Eiropā un Pasaulē. Saņem arī LHB Jaunumu vēstules savā epastā un seko mums sociālajos tīklos.

Faktora koncentrāti jālieto atbilstoši ārstējošā ārsta hematologa norādījumiem. Tā kā tie ir aukstās ķēdes medikamenti, tie jāuzglabā ledusskapī atbilstoši norādēm zāļu lietošanas instrukcijā. Medikamentu var saņemt dzīvesvietai tuvākajā aptiekā vai prasiet savai aptiekai par iespējām to piegādāt mājās bez papildu samaksas!

Tā kā visā Baltijā ir vienādas Hemofilijas aprūpes un ārstēšanas vadlīnijas, varam izmantot Lietuvas Hemofilijas biedrības izveidoto kalkulatoru standarta iedarbības faktora devu aprēķināšanai: http://www.hemofilija.lt/skaiciuokle/ Precīzu medikamenta devu Jums vienmēr nozīmēs ārsts hematologs atbilstoši Jūsu diagnozei un vajadzībām!

2018-2019. gadā no Kompensējamo zāļu saraksta (KZS A, B un C saraksta) cilvēkiem ar asins recēšanas traucējumiem bija pieejami sekojošie medikamenti:

Hemofilija A: plazmas un III paaudzes rekombinētie VIII faktora koncentrāti, kā arī desmopresīns vieglai hemofilijai A.

hemofilija_A_zales_2018

Hemofilija B: plazmas IX faktora koncentrāti.

hemofilija_B_zales_2018

Hemofilijai ar inhibitoriem: antiinhibitoru komplekss vai bypassing aģenti (rekombinētais VIIa faktors).

Villebranda slimībai: desmopresīns (pirms lietošanas ārstēšanai rekomendē veikt izmēģinājuma testu. Desmopresīns vislabāk der I tipa Villebranda slimības ārstēšanai, lietošana pie III tipa Villebranda slimības un pie smagas I un II tipa Villebranda slimības var nebūt efektīva, savukārt pie IIB tipa desmopresīna lietošana ir kontrindicēta. Desmopresīnu nav ieteicams lietot biežāk kā vienu devu 24-48 stundu laikā, jo organismam ir nepieciešams laiks, lai atjaunotu faktora rezerves. Lietošanas efektivitāte saglabājas 8-12 stundas. Jāierobežo šķidruma uzņemšana. Desmopresīns nav piemērots asiņošanas kontrolēšanai pie operācijām).

VWD_zales_2018

VII faktora deficīts: VII faktora koncentrāti.

Citi medikamenti caur Zāļu iegādes kompensācijas sistēmu netiek apmaksāti un jāiegādājas pašiem (piemēram, traneksāmskābe/ciklokaprons). Ja Jums neizdodas apturēt asiņošanu ar izrakstītajiem medikamentiem vai tie nav pieejami, nekavējoties vērsieties pēc medicīniskās palīdzības slimnīcā!

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.