Ikdiena

Asins recēšanas traucējumu simptomi var būt ļoti līdzīgi un tajā pašā laikā ļoti atšķirīgi. Tāpēc svarīgi ir ne tikai zināt savu faktora līmeni, bet arī iepazīt slimības norisi un izpausmes. Zināšana glābj dzīvības! Vienmēr informējiet mediķus par savu diagnozi! Asins recēšanas traucējumi ir retas slimības un par tām var nebūt pietiekami daudz informācijas latviešu valodā. Sazinieties ar Hemofilijas biedrību, lai atrastu atbildes uz specifiskiem jautājumiem!

Šī lapa tiek labota!

Turpmāk visu informāciju atradīsi atsevišķās sadaļās!

Cilvēki ar asins recēšanas traucējumiem ir tādi paši cilvēki kā jebkurš cits. Trūkstošā molekula asinīs nosaka atsevišķus ierobežojumus, liek būt piesardzīgākiem un veikt dažādus pasākumus, lai mēs varētu normāli iekļauties sabiedrības dzīvē.

Asiņošana ↗

Uzzini, kā atpazīt asiņošanu. Sadaļa top.

Ārsti ↗

Uzzini, kur un kā pierakstīties pie hematologa!

Medikamenti ↗

Uzzini, kādi medikamenti pieejami Latvijā!

Fizioterapija ↗

Uzzini, kas ir fizioterapija, kur to saņemt un kā vingrot mājās!

Mutes higiēna ↗

Uzzini, kā korekti kopt zobus, lai vienmēr vari smaidīt!

Sievietēm ↗

Uzzini svarīgu informāciju sievietēm un meitenēm ar asins recēšanas traucējumiem!

Vadlīnijas ↗

Uzzini, kādas ir jaunākās uz pierādījumiem balstītās ārstēšanas vadlīnijas!

Vakcinācija ↗

Aktuālā informācija par vakcināciju.

Psiholoģiskais atbalsts ↗

Uzzini, kur meklēt psiholoģisko atbalstu ikdienā un krīzes situācijās.

Kam stāstīt? ↗

Sadaļa top.

Audzinātājiem ↗

Materiāls bērnu dārzu audzinātājiem par hemofiliju.

Skolotājiem ↗

Materiāls skolotājiem par hemofiliju.

Ceļošana ↗

Piesaki vajadzīgos dokumentus drošai ceļošanai!

ID karte ↗

Uzzini, kur un kā saņemt ID karti, kas apliecina Tavu retās slimības identitāti.

Sazinies ar mums ↗

LHB ir atvērta un zinoša pacientu organizācija, kas vienmēr palīdzēs orientēties jaunākajā informācijā. Raksti un zvani!

Tikt galā ar šādu diagnozi var būt diezgan sarežģīti, īpaši, ja tā uzstādīta agrā jaunībā. Saslimušajiem var būt dažādas emocionāla rakstura problēmas. Daudziem var rasties bailes vai uztraukums, citiem – fakts, ka visu mūžu piedzīvotajiem simptomiem var pievienot diagnozi, dod atvieglojumu. Vecāki var justies vainīgi, ka nodevuši bērniem ģenētiski iedzimtu slimību. Visas šīs sajūtas ir normālas un laika gaitā iemācās ar to sadzīvot. Izrunāšanās ar tuviniekiem, draugiem, ārstiem vai citiem cilvēkiem ar asins recēšanas problēmām, var sniegt lielu atvieglojumu. Daudz komfortablāk un pārliecinātāk par sevi var justies, ja pēc iespējas vairāk var uzzināt par savu diagnozi. Vislabākais informācijas avots ir vietējā asins recēšanas traucējumu pacientu organizācija vai hemofilijas centrs. Latvijas Hemofilijas biedrība iesaka Johannas Stenbergas un Jana-Henrija Stenberga pašpalīdzības grāmatu “Kā es sadzīvošu ar slimību”, kas pieejama bez maksas šeit: www.retasslimibas.lv.

Cilvēkiem, kam ir traucēta asins recēšana, nepieciešams reģistrēties savā ārstniecības centrā, kas specializējas šādu saslimšanu diagnostikā un aprūpē. Veselīgs uzturs un regulāra vingrošana palīdz uzturēt organismu veselu un stipru. Vingrošana palīdz arī samazināt stresu, uztraukumu un depresiju, kā arī mazināt locītavu asiņošanu biežumu un stiprumu.

Cilvēkiem, kam ir smagas asins recēšanas traucējumu formas un palielināts locītavu asiņošanas risks, vajadzētu izvairīties no augsta riska aktivitātēm un sportiem, piemēram, no futbola, vrestlinga, skeitbordinga. Ideālā gadījumā, katram cilvēkam ar asiņošanas problēmām piemērotākos vingrinājumus nosaka pieredzējis ārsts vai fizioterapeits. Jautājiet savam hematologam par iespēju satikt fizioterapeitus, kas izgājuši apmācību hemofilijas jautājumos un praktizē BKUS un RAKUS.

Liela vērība jāpievērš zobu higiēnai, lai novērstu kariesu un problēmas ar smaganām, lai izvairītos no stomatoloģiskām operācijām, jo tās saistās ar paaugstinātu asiņošanas risku. Cilvēkiem ar asins recēšanas traucējumiem vajadzētu:

  • 2 reizes dienā mazgāt zobus,
  • Regulāri tīrīt tos ar zobu diegu,
  • Izmantot zobu pastu, kas satur fluorīdu,
  • Regulāri pārbaudīties pie ārsta.

Jebkura kanāla tīrīšana vai zoba raušana jāsaskaņo ar hematologu, lai novērstu asiņošanas riskus. Reizēm nepieciešams profilaksei arī pirms stomatologa apmeklējuma ievadīt medikamentus. Vienmēr brīdiniet ārstu, ka Jums nerec asinis!

Arī vakcinējoties jāievēro īpaši noteikumi – vakcīna jāievada zemādā, nevis muskulī. Īpaši svarīgas cilvēkiem, ko ārstē ar svaigi saldētu plazmu un citu produktu, kas nav ticis apstrādāts pret vīrusiem, ir vakcīnas pret A un B hepatītu. Šādas vakcīnas jāsaņem arī pacienta ģimenes locekļiem. Viss par COVID-19 vakcīnām šeit.

Ārsts arī noteiks, kurus medikamentus un kā lietot asiņošanas kontrolei, un kurus citus medikamentus lietot nav ieteicams. Pacientiem ar asins recēšanas traucējumiem nav ieteicami acetilsalicilskābi saturoši medikamenti (piem., aspirīns) vai nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi (piem., ibuprofēns vai naproksens) bez ārsta padoma. Tāpat jāizvairās no citiem asiņošanu veicinošiem preparātiem, piemēram, ginka.

Vienmēr nepieciešams nēsāt līdzi informāciju par savu saslimšanu (piemēram, hemofilijas ID karti), nepieciešamo ārstēšanu, sava ārsta un ārstniecības iestādes kontaktus. Īpašos gadījumos medicīniskā rokassprādze vai identifikācijas karte der kā informācijas līdzeklis medicīnas personālam. Atceries, lai sniegtu adekvātu palīdzību, mediķiem nepieciešams zināt, ka Tev ir asins recēšanas traucējumi kaut vai vieglā formā (kā, piemēram, viegla hemofilija, kad FVIII vai FIX asinīs ir 5-40%).

Ceļojumu laikā nepieciešams iepriekš uzzināt un paņemt līdzi informāciju par hemofilijas ārstniecības centru konkrētajā valstī. Ceļojot Eiropas Savienībā nepieciešama arī EVAK karte. Sazinieties ar hemofilijas biedrību vai ārstējošo ārstu hematologu, lai saņemtu informāciju lidostas robežkontrolei par medikamentiem, kas vienmēr jāņem līdzi rokas bagāžā.

Sievietes mensturālās asiņošanas un dzemdību dēļ ir pakļautas lielākam asiņošanas riskam. Ar to jāapietas uzmanīgi: šajā sadaļā esam ievietojuši aktuālās vadlīnijas, kas jāievēro pie dzemdībām un citos gadījumos. Grūtniecības gadījumā nepieciešams sazināties ar savu ārstu un dzemdību speciālistu, lai novērstu dažādus riskus un sagatavotos dzemdībām. Jāatceras, ka ir risks slimību nodot tālāk bērnam. Atceries, grūtniecības laikā VIII un Villebranda faktora līmenis pieaug līdz normālam, tāpēc šajā periodā veiktie koagulācijas testi var maldīgi norādīt, ka ar asins recēšanu viss ir kārtībā un tādējādi pakļaut nevajadzīgam asiņošanas riskam dzemdību un pēcdzemdību laikā.

Uzzināt, ka tev piemīt šāda saslimšana nav nekāds kauns. Bērnībā par šo diagnozi būtu jāzina sekojošiem cilvēkiem:

  • ģimenes locekļiem – lai arī viņi varētu veikt nepieciešamās pārbaudes, īpaši, ja viņiem ir līdzīgi simptomi,
  • bērnudārza un skolas darbiniekiem – nepieciešams informēt par saslimšanu un kā rīkoties dažādās situācijās. Viņiem jāzina, kā sazināties ar vecākiem jebkurā laikā, kur griezties pēc palīdzības traumu gadījumā. Visbiežāk skolās sastopas ar deguna asiņošanu.
  • citiem cilvēkiem, kas aprūpē bērnu ar asins recēšanas traucējumiem – nepieciešams iedot pamatinformāciju par saslimšanu un kā to ārstēt. Ja asiņošana notiek reti vai bērns ir pietiekami apzinīgs, lai tiktu pats galā, šis var būt nav nepieciešams.
  • bieži cilvēki ar šādu saslimšanu nevēlas to atklāt darba devējam. Tā var būt personīgā izvēle un atkarīga no darba tipa vai saslimšanas simptomu smaguma pakāpes.

Cilvēki ar asins recēšanas problēmām ir normāli cilvēki, ar pieejamiem medikamentiem un ārstēšanu tie var dzīvot pavisam normālu dzīvi. Nepieciešams iemācīties sadzīvot ar šo diagnozi, uzzināt pēc iespējas vairāk par to un zināt, kā rīkoties attiecīgās situācijās. Nepieciešams plānot zobārsta apmeklējumus. Savs ārsts, ķirurgs un zobārsts ir jāinformē par savu diagnozi, lai viņi varētu sazināties ar hemofilijas aprūpes centru un uzzināt, kā rīkoties dažādās situācijās. Reizēm pirms procedūrām nepieciešamas asins recēšanu veicinošas zāles, kas atbilst diagnozei.

Šeit pieejami padomi, kā diagnosticēt dažādus asiņošanu veidus. Te aprakstītas pazīmes asiņošanas atklāšanai bērniem un pieaugušajiem.

Ieskanēti bukleti par hemofiliju audzinātājiem un skolotājiem.

Iepazīsties ar citiem pacientiem un viņu pieredzi Hemofilijas biedrības rīkotajos pasākumos, par kuriem var uzzināt mājas lapā vai sociālajos tīklos. Par aktualitātēm LHB gatavo arī jaunumu vēstules, kuras varam atsūtīt uz epastu.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.