Fizioterapija

Kas ir fizioterapija?

Fizioterapija ir rehabilitācijas nozare, kurā novērtē cilvēka fizisko, funkcionālo stāvokli, izmeklē un analizē tā ietekmi uz cilvēka ikdienas aktivitātēm un saistību ar pašsajūtu. Fizioterapijas metodes var veiksmīgi izmantot dažādu saslimšanu un traumu ārstēšanas un rehabilitācijas procesā.

Fizioterapijas mērķis ir  atjaunot, saglabāt un uzlabot cilvēka kustības un stāju, palielināt fizisko izturību, mazināt sāpes un atvieglot hronisku slimību gaitu.

Fizioterapeits ir starpdisciplināras komandas dalībnieks un ciešā sadarbībā ar ārstējošo ārstu un citiem speciālistiem,  pacientu un viņa tuviniekiem, veic  pacienta ārstēšanu vai rehabilitāciju, izmantojot fizioterapijas metodes. Fizioterapeits palīdz cilvēkiem, kuriem pēc slimībām, traumām, ievainojumiem, apdegumiem vai cita veida bojājumiem ir izveidojies muskuļu funkciju traucējums, nervaudu un saistaudu izmaiņas.

Lai noteiktu pacienta fizisko un funkcionālo stāvokli, fizioterapeits savā darbā izmanto dažādas izvērtēšanas metodes, kā galvenās var minēt:

  • stājas un gaitas analīze;
  • kustību apjoma un kvalitātes mērījumi un analīze;
  • muskuļu funkciju (spēka, garuma, izturības) izvērtējums;
  • līdzsvara un koordinācijas testi;
  • motorās kontroles analīze;
  • ķermeņa izjūtas un apzināšanās novērtējums;
  • muskuļu un saišu saspringuma izvērtējums;
  • sirds – asinsvadu sistēmas reakcijas uz slodzi;
  • elpošanas funkciju novērtējums un analīze;
  • kā arī dažādi citi speciālie testi.

Pēc rūpīgas pacienta izmeklēšanas un izvērtēšanas, kopīgi ar to (vajadzības gadījumā arī iesaistot piederīgos, piemēram, bērnu vecākus) tiek izvirzīti terapeitiskie mērķi un izvēlētas atbilstošas un pacientam pieņemamas terapijas metodes.

Fizioterapeits ar noteiktiem vingrojumiem noteiktās pozās un tempā, izmantojot smaguma spēku vai izslēdzot gravitācijas ietekmi uz kustību, arī ar dažādām papildu tehnikām – izmantojot pretestību, inerci, refleksus un pat dažādas elpošanas tehnikas, spēj precīzi sasniegt izvirzītos mērķus:

  • mazināt sāpes, 
  • atjaunot locītavu kustības, 
  • muskuļu garumu, spēku, tonusu, 
  • ķermeņa un locītavu stabilitāti, 
  • uzlabot vielmaiņas procesus audos, 
  • atjaunot zaudēto ķermeņa funkciju un nostiprināt ārstēšanas rezultātus. 

Avots: Interneta resursi no Rīgas 1. slimnīcas, Capital Clinic Riga, Fizioterapijas kabineta Vale.

Kāpēc cilvēkiem ar hemofiliju un citiem asins recēšanas traucējumiem vajadzīga fizioterapija?

Veselīgs uzturs un regulāra vingrošana palīdz uzturēt organismu veselu un stipru. Vingrošana palīdz arī samazināt stresu, uztraukumu un depresiju, kā arī mazināt locītavu asiņošanu biežumu un stiprumu. Galvenais vinrgošanas mērķis ir stiprināt ķermeņa muskulatūru, jo tādējādi tiek stiprinātas arī locītavas – tas novērš spontāno asiņošanu risku. Fizioterapija cilvēkiem ar asins recēšanas traucējumiem ir tikpat svarīga kā medikamentu lietošana atbilstoši ārsta-speciālista norādījumiem! Vingrojumiem ir svarīga loma veselīgu kaulu veidošanā un locītavas balstošo muskuļu nostiprināšanā.

Tādu “hemofilijas vinrgojumu” nav. Dažādiem vingrojumiem ir dažādi mērķi un “katra konrkēta situācija” ir unikāla. Vingrojumi, tāpat kā medikamenti, ir visiedarbīgākie tad, ja apmācīts profesionālis ir veicis visaptverošu novērtējumu un ja ir izraudzīti konkrēti “indivīda mērķiem un spējām” atbilstoši vingrojumi.

K.Maldere, WFH, 2006

Kur meklēt informāciju?

Kārtība, kādā par valsts līdzekļiem nodrošina pacientiem medicīnisko rehabilitāciju, aprakstīta NVD mājas lapā.

Eiropas principi fizioterapijas nodrošināšanai cilvēkiem ar iedzimtiem asins recēšanas traucējumiem ir iztulkoti latviešu valodā un pieejami sadaļā par vadlīnijām.

Mūsdienās ir ārkārtīgi daudz dažādu aplikāciju un video, kas palīdz vingrot mājās. Ja nekad neesi vingrojis, vispirms dodies pie fizioterapeita uz konsultāciju.

Šajā rokasgrāmatā apkopota pamatinformācija, kas būtu jāzina katram par vingrošanu cilvēkiem ar asins recēšanas traucējumiem. Tajā ietverti vingrojumi, kas var noderēt cilvēkiem ar hemofiliju un citiem asins recēšanas traucējumiem. Tie ir izvēlēti konkrētu mērķu sasniegšanai un tāpēc, ka ir salīdzinoši viegli izpildāmi, ar minimālu aprīkojumu un uzraudzību.

Tā domāta

  • fizioterapeitiem, kuriem ir maz pieredzes darbā ar cilvēkiem, kuriem ir asiņošanas traucējumi;
  • citiem medicīnas darbiniekiem, tādiem kā ārpus stacionāra strādājošiem rehabilitācijas speciālistiem un fizioterapeitu palīgiem, kas strādā vietās, kur fizioterapeits ne vienmēr ir pieejams;
  • cilvēkiem ar hemofiliju un viņu ģimenēm.

Vingrojumi cilvēkiem ar hemofiliju (K.Maldere, 2006) – latviešu valodā, oriģinālā WFH publikācija angļu valodā šeit.

Kā vingrot mājās?

Latvijas Hemofilijas biedrība sadarbībā ar fizioterapeiti Līgu Krūmiņu no RAKUS Rehabilitācijas klīnikas sagatavojusi video ar 3 vingrojumu kompleksiem vingrošanai mājās:

  • rīta rosmi neizkāpjot no gultas,
  • stiepšanos pirms gulētiešanas un
  • iesildīšanos pirms jebkurām fiziskām aktivitātēm. 

Skaties šeit (no 12:34 min):

LHB (2021) video tapis ar Takeda, Roche, Octapharma, Sanofi Genzyme un NovoNordisk finansiālu atbalstu Hemofilijas dienas 2021 kampaņas ietvaros.

Ko nedrīkst darīt cilvēkiem ar asins recēšanas traucējumiem?

Cilvēkiem, kam ir smagas asins recēšanas traucējumu formas un palielināts locītavu asiņošanas risks, vajadzētu izvairīties no augsta riska aktivitātēm un sportiem, piemēram, no futbola, vrestlinga, boksa, skeitbordinga. Ideālā gadījumā, katram cilvēkam ar asiņošanas problēmām piemērotākos vingrinājumus nosaka pieredzējis ārsts vai fizioterapeits. 

Atceries, ka profilaktiskās ārstēšanas mērķis ir nodrošināt vienmērīgu aizsardzību pret spontānām locītavu un citām asiņošanām, tāpēc pieskaņo savu ārstēšanas režīmu savam vingrošanas režīmam un otrādāk.

Kur meklēt speciālistus?

Jautājiet savam hematologam par iespēju satikt fizioterapeitus, kas izgājuši apmācību hemofilijas jautājumos un praktizē BKUS un RAKUS. Hematologs izrakstīs nosūtījumu pie fizioterapeita, ar kuru var saņemt 5 bezmaksas nodarbības katru gadu un iemācīties vinrgot patstāvīgi mājās.

Pieagušie var vērsties Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Rehabilitācijas klīnikā. Vairāk informācijas šeit!

Bērni var vērsties Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Rehabilitācijas klīnikā. Vairāk informācijas šeit!

Meklē speciālistus Bērnu slimnīcas fonda apkopotajā informācijā par rehabilitācijas iespējām.

Ja plānojat izmantot sava fizioterapeita pakalpojumus, pārliecinieties, ka viņš/a ir iepazinušies ar ieteikto literatūru. Ir atsevišķi vingrojumi, kurus cilvēkiem ar asins recēšanas traucējumiem ierobežotas mobilitātes vai palielināta asiņošanas riska dēļ nedrīkst veikt, tie jāveic savādāk, vai jāievēro lielāka piesardzība kā ar citiem pacientiem.

Fizioterapeitiem tīklošanās un apmācības iespējas nodrošina EAHAD fizioterapijas tīkls.

LHB ir atvērta un zinoša pacientu organizācija, kas vienmēr palīdzēs orientēties jaunākajā informācijā. Raksti un zvani, lai atrastu atbildes uz specifiskiem jautājumiem!