23.03.2021. Latvijā sākās hronisko pacientu vakcinācija pret COVID-19 smagu un letālu saslimšanas formu. Lai gan cilvēki ar asins recēšanas traucējumiem kopumā nav riska grupā (t.i. mums saslimt ar COVID-19 nav lielāks risks kā jebkuram citam cilvēkam), atsevišķu blakussaslimšanu gadījumā hronisko pacientu prioritāte uz vakcināciju attiecas arī uz mums. Arī tad, ja ietilpstat citā prioritātes grupā (piemēram, mediķis, cilvēki vecumā virs 70, citas hroniskas slimības, u.tml.), lūdzu ņemiet vērā šos padomus. Zinātniskā publikācija par vakcināciju cilvēkiem ar asins recēšanas traucējumiem.
NB! Lai gan risks saslimt ar COVID-19 cilvēkiem, kam ir asins recēšanas traucējumi, nav lielāks kā jebkuram citam, taču saslimstot smagā vai vidēji formā asins recēšanas traucējumi var izraisīt nopietnas komplikācijas un apgrūtināt COVID-19 ārstēšanas gaitu. Šobrīd vienīgais veids kā pasargāt sevi no smagas slimības gaitas un riska nonākšanas slimnīcā vai intensīvās terapijas nodaļā, kur gultu skaits joprojām ir ierobežots, ir veikt vakcināciju. Atceries, ka COVID-19 var atstāt neatgriezeniskas sekas gan elpošanas, gan neiroloģiskajā, gan asinsrites sistēmās. Pasaules Hemofilijas federācija vēlreiz apstiprina, ka visas reģistrētās vakcīnas ir drošas un efektīvas arī cilvēkiem ar asins recēšanas traucējumiem (hemofiliju, Villebranda slimību, retiem faktoru deficītiem, uc). Vairāk informācijas šeit.
Kas jāņem vērā?
- Kā parasti pirms jebkuru zāļu lietošanas, rūpīgi izlasiet vakcīnas medicīniskās informācijas lietošanas pamācību pacientiem (Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Johnson&Johnson/Janssen).
- Vakcinācijas dienā vispirms jāsaņem “faktors” vai citi medikamenti, lai novērstu zilumu un asins izplūdumu veidošanos (tas jau ir sen zināms fakts, ka cilvēkiem ar asins recēšanas traucējumiem vakcināciju intra-muskulāri neveic, parasti izvēlas vakcināciju zemādā, kas attiecībā uz COVID-19 vakcīnām nav iespējams, tāpēc jāievēro papildus drošības noteikumi).
- HEMOFILIJA: Pacientiem, kam FVIII vai FIX līmenis asinīs ir virs 10%, nav nepieciešami papildus hemostatiskie piesardzības pasākumi. Ja Jums iepriekš bijušas alerģiskas reakcijas uz tādu medikamentu, kas satur PEG (polietilēnglikola molekulu – mūsu gadījumā – tādu satur koagulācijas faktors Adynovi, ko lieto hemofilijas A ārstēšanai) nepieciešams izvēlēties piemērotāko vakcīnu kopā ar āstējošo ārstu, jo dažu vakcīnu sastāvā kā palīgviela ir pievienots PEG.
- Villebranda slimība: Pacientiem ar 1. vai 2. tipa Villebranda slimību (VWD), atkarībā no viņu Villebranda faktora (VWF) ristocetīna kofaktora (RiCof) aktivitātes pamatlīmeņa, konsultējoties ar hemofilijas ārstēšanas centru, jālieto terapija, piemēram, DDAVP (Octostim) vai traneksāmskābe (Cyklokapron). Pacientiem ar 3. tipa VWD pirms vakcinācijas jāsaņem VWF-saturoša injekcija (Immunate).
- Ultraretie asins recēšanas traucējumi: Visus pacientus ar retiem asins recēšanas traucējumiem (t.sk., trombocitopēnija un/vai trombocītu funkcionālie traucējumi) arī vajadzētu vakcinēt. Pacientiem, kas saņem antikoagulantus, 72 stundas pirms vakcinācijas jāpārbauda protrombīna laiks, lai pārliecinātos par starptautisko normalizēto proporciju (INR); ja rezultāti ir stabili un terapeitiskajā diapazonā, pacients var saņemt vakcīnu intramuskulāri.
- Vakcinācija jāveic ar iespējami mazāko adatu.
- Pēc vakcīnas saņemšanas 10 minūtes pašam nedaudz jāpiespiež vakcīnas injicēšanas vieta, lai novērstu asiņošanu un uztūkumu.
- Papildus 2-4 stundas pēc injekcijas veikšanas ieteicams veikt pašizpēti/palpāciju, lai pārliecinātos, ka neveidojas hematoma. Diskomforts rokā 1-2 dienas pēc injekcijas veikšanas nav nekas neparasts, ja vien tas nekļūst stiprāks un to nepavada uztūkums. Jebkuras blakusparādības (piemēram, hematoma, alerģiska reakcija) ir jāziņo hemofilijas centram.
- Gadījumos, ja pēc vakcīnas saņemšanas parādās blakusparādības, par to nekavējoties paziņot ārstam vai Zāļu valsts aģentūrai. Visu aktuālo informāciju par vakcīnām un medikamentiem var uzzināt ZVA Zāļu reģistrā vai Eiropas Medicīnas aģentūras mājas lapā.
Kā pieteikties vakcinācijai pret COVID-19?
Pieteikties vakcinācijai ir ļoti vienkārši:
- Izmanto www.manavakcina.lv
- Zvani uz 8989
- Piesakies pie sava ģimenes ārsta
Atzīmē, ka atbilsti hronisko pacientu sarakstam. Ja esi pieteicies jau iepriekš www.manavakcina.lv vietnē, bet nenorādīji faktu par hroniskām slimībām, to var izlabot jebkurā laikā. Ja atbilsti citai prioritārajai grupai, vakcinācija notiks pēc augstākās prioritātes.
Visus jautājumus par vakcināciju vari uzdot savam ģimenes ārstam un/vai speciālistam. Ar ģimenes ārsta palīdzību iespējams noorganizēt arī vakcināciju cilvēkiem, kuriem nepieciešama vakcinācija dzīves vietā, t.i. visiem cilvēkiem ar invaliditāti vai gados veciem cilvēkiem, kuri objektīvu iemeslu dēļ nevar nokļūt vakcinācijas vietā.
Noderīga informācija
Vispārīga informācija par vakcīnām.
Visi jaunumi par COVID-19 vakcināciju Latvijā.
Informācija mediķiem par vakcinācijas veikšanu Rokasgrāmatā.
Citi noderīgi materiāli par vakcināciju profesionāļiem pieejami šeit.
Eiropas Hemofilijas konsorcija (EHC) resursi par COVID-19 šeit.
Pasaules Hemofilijas federācijas resursi par COVID-19 šeit un šeit.
Eiropas Reto slimību organizācijas EURORDIS resursi par COVID-19 šeit.
Papildināts
Video intervija ar dr.Bernāti par aktualitātēm asins reces traucējumu jomā, t.sk. vakcināciju:
Eiropas Savienības informācija par jebkurām vakcīnām: https://vaccination-info.eu/lv/vakcinacija
Ja nu tomēr esi inficējies ar COVID-19, šeit pieejama aktuālā informācija, kas jāņem vērā.