Par situāciju ar faktora koncentrātiem

Latvijā pieaugušajiem pacientiem joprojām nav pieejams valsts kompensētais Dried factor 8Y, kas paredzēts hemofilijas A ārstēšanai, un nav ziņu par Replenine-VF, kas paredzēts hemofilijas B ārstēšanai, pieejamību.

Latvijas Hematologu asociācija un Latvijas Hemofilijas biedrība joprojām gaida oficiālus lēmumus no Nacionālā Veselības dienesta par šo zāļu izslēgšanu no KZS (saskaņā ar normatīvo regulējumu – par nespēju piegādāt dzīvībai svarīgos medikamentus 2 dienu laikā no pieprasījuma aptiekās, kas šodien, 27.jūlijā, jau ir vismaz 20 dienas). Mēs esam nobažījušies par valsts nespēju reaģēt uz kritiskām situācijām pietiekami laicīgi un darīt visu iespējamo un neiespējamo pacientu, nevis citu ieinteresēto pušu, interesēs.

Kā viens no risinājumiem, ko LHB jau maijā piedāvāja NVD, bija atļaut pieaugušajiem izrakstīt to pašu faktoru, ko pašlaik saņem tikai bērni. Jauna medikamenta iekļaušana KZS, atbilstoša daudzuma saražošana un atvešana līdz Latvijas aptiekām cilvēkiem ar asins recēšanas traucējumiem, kam asiņošanas notiek spontāni un var būt letālas, ir neadekvāti ilgs process. Tāpat kā nespēja rīkoties un laicīgi pieņemt lēmumu par sadarbības pārtraukšanu ar uzņēmumu, kas jau 16 reizes 6 gadu laikā pakļāvis pacientus asiņošanas riskam, laikā nepiegādājot medikamentus.

LHB vadība šobrīd atrodas WFH Pasaules hemofilijas kongresā un dara visu iespējamo, lai no ražotājiem noskaidrotu piegādes pārtaukumu iemeslus. Ir informētas starptautiskās organizācijas – Eiropas Hemofilijas konsorcijs un Pasaules Hemofilijas federācija, par apdraudējumu Latvijas pacientu dzīvībai. WFH Medikamentu drošības un piegādes komiteja gaida oficiālus skaidrojumus par situāciju Latvijā.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s